Između 2015. i 2024. godine, cene stanova u Evropskoj uniji porasle su u proseku za 53%, dok su u nekim zemljama čak i potrostručene.
Glavni razlozi za ovakve skokove su veći troškovi gradnje, rast kamata na stambene kredite, ograničena ponuda stanova, kao i povećana kupovina nekretnina kao investicije. Mađarska prednjači u rastu cena, tamo su nekretnine danas i do tri puta skuplje nego pre deset godina. U Budimpešti, prosečna cena stana kreće se od 250.000 do čak 1,5 miliona evra, prenosi B92.
Iza Mađarske je Island, gde su cene nekretnina porasle oko 2,5 puta. U prestonici, Rejkjaviku, prosečna cena stana iznosi oko 558.000 evra. Prema podacima Banke Islanda, iako se ponuda povećava i potražnja slabi, rast cena se usporava, ali su cene i dalje porasle za 8% na godišnjem nivou u martu 2025.
U ostalim evropskim zemljama kao što su Litvanija, Portugal, Češka, Bugarska, Estonija i Poljska cene su se u proseku više nego udvostručile u poslednjih devet godina. Suprotno tome, u Finskoj cene nekretnina su ostale skoro iste kao pre deset godina, mada postoje velike razlike između ruralnih područja i Helsinkija. Izveštaj Global Property Guide ukazuje da je tržište nekretnina u Finskoj, koje je 2021. doživelo pad od 14% godišnje, verovatno dostiglo dno i da će se postepeno oporavljati, naročito kod novogradnje, prenosi Euronews.
U Grčkoj nema zvaničnih podataka za cene kuća, ali Banka Grčke navodi da su cene u urbanim oblastima sada na nivou iz 2008. godine.
Izvan EU, u Turskoj su cene nekretnina narasle čak 17 puta u poslednjoj deceniji. U Istanbulu, dvosobni stan sada košta oko 120.000 evra, što može delovati povoljno u poređenju sa zapadnom Evropom, ali treba uzeti u obzir da su potrošačke cene porasle za skoro 38%, dok prosečna plata iznosi oko 600 evra mesečno.
Iznajmljivanje kuća i stanova takođe je značajno poskupelo širom Evrope, iako nešto sporije od cena nekretnina. Prema poslednjim podacima Eurostata, najam je u EU od 2010. do kraja 2024. porastao za 26,7%.
Najveći rast cena najma zabeležen je u Estoniji (+212%), zatim u Litvaniji (+175%) i na Islandu (+120%). U Mađarskoj su cene zakupa više nego udvostručene (+114%). Sa druge strane, u Grčkoj su najamnine pale za 13% u istom periodu. U Turskoj je najam sada čak 8,8 puta skuplji nego pre deset godina.
Pored cena nekretnina i najma, značajno su porasli i ukupni troškovi stanovanja, uključujući komunalije. Najveći skok beleži Estonija, gde su troškovi više nego udvostručeni u poslednjih deset godina.
Slede Poljska i Češka sa povećanjem od oko 80%. U proseku, u EU su ti troškovi porasli za preko 40%. Najmanji rast zabeležen je u Španiji (oko 20%), a još manji u Albaniji, zemlji koja teži članstvu u EU.
Po podacima iz 2023. godine, Irska je zemlja sa najskupljim troškovima stanovanja u EU, dok su u Francuskoj i Nemačkoj nešto iznad proseka, a u Italiji i Španiji malo ispod proseka EU. Najjeftinije je u Malti i Mađarskoj, dok je Bugarska na dnu liste sa troškovima koji su oko 40% proseka EU, preneo je B92.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Pixabay