Kriza u kojoj se nalazi Tisenkrup čelik uzrokovana je padom industrijske aktivnosti, visokim troškovima energije i pritiskom jeftinog čelika iz Azije.
Nakon tri dana intenzivnih pregovora, rukovodstvo i sindikat IG Metal postigli su dogovor o kolektivnom ugovoru koji važi do 2030. godine. U skladu sa ovim sporazumom, zaposlenima će biti smanjeno radno vreme na 32,5 sata nedeljno, biće ukinuto pravo na plaćeni odmor, biće smanjen iznos jubilarnog bonusa, a na kraju će im plate biti smanjene u proseku za oko osam procenata, piše časopis Feniks.
Uštede koje ove mere žele da postignu odnose se na smanjenje godišnjih troškova rada za iznos u rasponu od nekoliko stotina miliona evra. Pre sporazuma, IG Metal je upozoravao na „listu toksičnih mera“ koje su, prema njihovim rečima, iznosile oko 200 miliona evra, ali sada tvrde da je ova cifra skoro prepolovljena.
Pored toga, potvrđeni su planovi za velika smanjenja broja radnih mesta. Do 2029. godine planirano je smanjenje 1.600 proizvodnih radnih mesta zbog zatvaranja određenih pogona, dok će do 2028. godine biti smanjeno još 3.700 radnih mesta u drugim delovima grupe. Iako se ranije govorilo o „oko 5.000“ otpuštanja, novi podaci ukazuju na ukupno 5.300 manje radnih mesta. Sa planiranom prodajom delova kompanije, očekuje se da će broj zaposlenih pasti sa sadašnjih 26.300 na manje od 16.000.
Kompanija i sindikat su se složili da neće biti prisilnih otpuštanja. Umesto toga, planiran je socijalni plan koji uključuje otpremnine i druge mere za ublažavanje posledica restrukturiranja, a sve bi trebalo da bude dogovoreno do septembra.
Kriza u kojoj se nalazi Tisenkrup Stil uzrokovana je padom industrijske aktivnosti, visokim troškovima energije i pritiskom jeftinog čelika iz Azije. Kao odgovor, kompanija planira smanjenje proizvodnih kapaciteta – sa sadašnjih 11,5 miliona tona godišnje na između 8,7 i 9 miliona tona. Fabrika u Bohumu trebalo bi da se zatvori već 2028. godine, dok je planirano zatvaranje fabrike Krojctal-Ajhen za sada stavljeno na čekanje.
Dok rukovodstvo tvrdi da su ove mere neophodne kako bi se osigurala održivost poslovanja i budućih investicija, sindikati naglašavaju da su pristali na teške kompromise samo kako bi sačuvali radna mesta i obezbedili budućnost preostalih pogona. Konačnu odluku o prihvatanju sporazuma i dalje moraju da donesu članovi sindikata, a sprovođenje mera zavisiće i od spremnosti matične kompanije Tisenkrup da obezbedi potrebna finansijska sredstva, preneo je Blic pisanje Fenix Magazina.
Borba.rs/ Foto: Pixabay