Close Menu
Borba.rsBorba.rs
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
    Najnovije
    • Evo za koliko poskupljuju putarine u Srbiji od 4. jula
    • Zemlje BRIKS-a uvode rezervnu valutu?
    • Najgori pad dolara od 1973.
    • EU spremna na američke carine od 10 odsto, ali traži ustupke
    • Pregled štampe – utorak 01.07.2025.
    • Novo poskupljenje; Ovo su nove cene goriva
    • Guverner Banke Engleske upozorava: Smanjuje se tržište rada
    • Bugarska menja valutu
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
    Borba.rsBorba.rs
    • Najnovije
    • Vesti
      • Srbija
      • Region
      • Evropa
      • Svet
    • Politika
    • Berza
    • Makroekonomija
    • Banke
    • Kompanije
    • Potrošač
    • Lifestyle
      • Kultura i Mediji
      • Zdravlje
      • Lux Life
      • Automobili
      • IT
      • Zabava
    Borba.rsBorba.rs
    Početna»Vesti»Svet»Zemlje BRIKS-a uvode rezervnu valutu?
    Svet

    Zemlje BRIKS-a uvode rezervnu valutu?

    Autor Borba.rs01.07.2025.4 Pregleda7 min.
    Facebook Twitter Reddit Pinterest LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Grupacija zemalja BRIKS vodi široku diskusiju o uspostavljanju nove rezervne valute koju bi podržala korpa njihovih valuta, što bi moglo da dovede do dedolarizacije i utiče na ekonomije SAD i sveta, izjavio je ekonomista i naučni savetnik Dejan Jovović.

    Potencijalna valuta BRIKS-a omogućila bi ovim zemljama da potvrde svoju ekonomsku nezavisnost, dok se takmiče s postojećim međunarodnim finansijskim sistemom, gde dominira američki dolar, koji čini oko 90 odsto celokupne trgovine valutama, naveo je Jovović u autorskom tekstu za Politiku.

    Donedavno skoro 100 odsto trgovine naftom obavljalo se u američkim dolarima.

    Međutim, 2023. godine jedna petina trgovine naftom navodno je obavljena korišćenjem drugih valuta. BRIKS je prvobitno bio sastavljen od Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, a od ove godine proširen Egiptom, Etiopijom, Indonezijom, Iranom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

    Jovović navodi da je centralni deo tekuće situacije trgovinski rat SAD s Kinom, kao i američke sankcije Kini i Rusiji.

    Smatra da bi ukoliko zemlje BRIKS-a uspostave novu rezervnu valutu to verovatno znatno uticalo na američki dolar, što bi potencijalno dovelo do pada potražnje, odnosno onoga što je poznato kao dedolarizacija, što bi imalo implikacije na ekonomije SAD i sveta.

    Podseća da se na samitu BRIKS-a 2024. ruski predsednik Vladimir Putin pojavio na sceni držeći ono što je izgledalo kao prototip moguće novčanice BRIKS-a.

    Međutim, odustao je od prethodnih agresivnih poziva na dedolarizaciju, navodeći da cilj zemalja članica BRIKS-a nije da se udalje od Svift platforme kojom dominira američki dolar, već da spreče „naoružavanje“ američkog dolara razvojem alternativnih sistema za korišćenje lokalnih valuta u finansijskim transakcijama između zemalja BRIKS-a i s trgovinskim partnerima, naveo je Jovović.

    Zemlje BRIKS-a, kaže, imaju mnoštvo razloga da uspostave novu valutu, uključujući nedavne globalne finansijske izazove i agresivnu spoljnu politiku SAD.

    Žele da bolje služe sopstvenim ekonomskim interesima, a istovremeno smanjuju globalnu zavisnost od američkog dolara i evra.

    Kako je navedeno, nova valuta mogla bi da ima nekoliko koristi za zemlje BRIKS-a, uključujući efikasnije prekogranične transakcije i povećanu finansijsku inkluziju.

    Korišćenjem blokčejn tehnologije, digitalnih valuta i „pametnih ugovora”, valuta bi mogla da transformiše globalni finansijski sistem, smatra Jovović.

    Zahvaljujući prekograničnim plaćanjima, mogla bi takođe da promoviše trgovinu i ekonomsku integraciju među zemljama BRIKS-a i šire.

    Nova valuta BRIKS-a takođe bi: ojačala ekonomsku integraciju unutar zemalja BRIKS-a; smanjila uticaj SAD na globalnoj sceni; oslabila ugled američkog dolara kao globalne rezervne valute; podstakla druge zemlje da formiraju saveze radi razvoja regionalnih valuta; ublažila rizike povezane s globalnom nestabilnošću usled jednostranih mera i smanjenja zavisnosti od dolara.

    Jovović napominje da zemlje BRIKS-a još nemaju svoju specifičnu digitalnu valutu, ali da je platni sistem BRIKS-a zasnovan na blokčejnu u razvoju.

    Poznata kao višestrana platna platforma, tzv. BRIKS most, povezivala bi finansijske sisteme zemalja članica za poravnanja u digitalnim valutama centralnih banaka.

    Planirani sistem služio bi kao alternativa trenutnoj međunarodnoj prekograničnoj platnoj platformi – Svift, kojom dominira dolar. Stvaranje nezavisnog platnog sistema BRIKS-a važan je cilj za budućnost, koji bi se zasnivao na najsavremenijim alatima, kao što su digitalne tehnologije i blokčejn.

    Glavno je osigurati da je pogodan za vlade, obične ljude i preduzeća, kao i da je isplativ i oslobođen od politike. Još jedan digitalni sistem prekograničnog plaćanja koji je alternativa dolaru jeste projekat „mBridž”, koji se razvija kroz saradnju između Hongkonške monetarne uprave, Banke Tajlanda, Instituta za digitalne valute Narodne banke Kine i Centralne banke UAE. Saudijska Arabija, takođe, nedavno je odlučila da se pridruži projektu.

    Digitalne valute centralne banke kojima se trguje na platformi, bile bi podržane zlatom i lokalnim valutama u zemljama članicama. Neki finansijski analitičari ukazuju na stvaranje evra 1999, kao dokaz da je valuta BRIKS-a moguća.

    Međutim, to bi zahtevalo višegodišnje pripreme, osnivanje nove centralne banke i sporazum između zemalja bloka o postepenom ukidanju sopstvenih suverenih valuta.

    Najverovatnije bi joj bila potrebna i podrška Međunarodnog monetarnog fonda, da bi bila uspešna na međunarodnom nivou. Jovović, takođe, navodi da Kina namerava da poveća moć juana na međunarodnom planu. Postoje i velike ekonomske razlike između Kine i drugih zemalja BRIKS-a, što nisu male prepreke koje treba prevazići.

    Iako je ruski predsednik Putin ranije predložio čvrstu imovinu poput zlata ili nafte, nova valuta BRIKS-a verovatno bi bila podržana korpom valuta bloka. Međutim, ova korpa potencijalno bi mogla da sadrži i zlato. Poznati ekonomski stručnjak Džim Rikards govorio je o tome kako bi mogla da funkcioniše valuta BRIKS-a podržana zlatom, podseća Jovović.

    Rikards je predložio da ako jedinica valute BRIKS-a vredi jednu uncu zlata, a cena zlata poraste na 3.000 dolara po unci, jedinica valute BRIKS-a vredela bi 3.000 američkih dolara, dok bi dolar izgubio vrednost u poređenju s valutom BRIKS-a mereno težinom zlata. Međutim, važno je napomenuti da on ovo ne vidi kao novi zlatni standard ili kraj američkog dolara ili evra.

    Od trećeg kvartala 2024, kombinovane zlatne rezerve centralnih banaka prvobitnih zemalja BRIKS-a plus Egipat (jedina zemlja od pet novih članica koja ima zlatne rezerve centralnih banaka) činile su više od 20 odsto celokupnog zlata koje se drži u svetskim centralnim bankama.

    Rusija, Indija i Kina su među prvih 10 po rezervama zlata centralnih banaka. Rusija kontroliše 2.335,8 tona žutog metala, što je čini petom najvećom po rezervama zlata centralnih banaka.

    Kina sledi na šestom mestu sa 2.264,3 tona zlata, a Indija je na osmom mestu s 853,6 tona. Zlatne rezerve centralnih banaka Brazila i Južne Afrike mnogo su manje, sa 129,6 i 125,4 tona, respektivno. Zlatne rezerve novog člana BRIKS-a, Egipta, male su i iznose 126,8 tona.

    Decenijama je američki dolar uživao nenadmašnu dominaciju kao vodeća svetska rezervna valuta. Prema podacima Federalnih rezervi SAD, između 1999. i 2019. godine dolar je korišćen u 96 odsto međunarodnog trgovinskog fakturisanja u Americi, 74 odsto u Azijskopacifičkom regionu i 79 odsto u ostatku sveta.

    Prema podacima Atlantskog saveta, američki dolar se koristi u približno 88 odsto deviznih transakcija i čini 59 odsto svih deviznih rezervi koje drže centralne banke. Zbog svog statusa najšire korišćene valute za konverziju i upotrebe kao referentne vrednosti na deviznom tržištu, skoro sve centralne banke širom sveta drže dolare. Pored toga, dolar se koristi za trgovinu naftom.

    Iako je udeo dolara smanjen kako su evro i jen stekli popularnost, dolar je i dalje najšire korišćena rezervna valuta, a slede ga evro, jen, funta i juan.

    Potencijalni uticaj nove valute BRIKS-a na američki dolar ostaje neizvestan, a stručnjaci raspravljaju o njenoj mogućnosti da ospori dominaciju dolara. Međutim, ako bi se nova valuta BRIKS-a stabilizovala u odnosu na dolar, to bi moglo da oslabi moć američkih sankcija, što bi dovelo do daljeg pada vrednosti dolara.

    Takođe bi moglo da izazove ekonomsku krizu koja bi pogodila američka domaćinstva. Osim toga, ova nova valuta mogla bi da ubrza trend dedolarizacije.

    Zemlje širom sveta traže alternative američkom dolaru, a primeri su Kina i Rusija koje trguju u sopstvenim valutama, i zemlje poput Indije, Kenije i Malezije koje se zalažu za dedolarizaciju ili potpisivanje sporazuma s drugim zemljama za trgovinu u lokalnim valutama ili alternativnim referentnim vrednostima.

    Iako nije jasno da li bi nova valuta BRIKS-a inspirisala stvaranje drugih alternativa američkom dolaru, mogućnost osporavanja dominacije dolara kao rezervne valute ostaje.

    I kako zemlje nastavljaju da diverzifikuju svoje rezervne fondove, američki dolar mogao bi da se suoči sa sve većom konkurencijom valuta u razvoju, što bi potencijalno moglo da promeni ravnotežu snaga na globalnim tržištima.

    Međutim, studija Centra za geoekonomiju Atlantskog saveta, objavljena u junu 2024, pokazuje da je dolar daleko od toga da bude svrgnut s trona kao primarna svetska rezervna valuta.

    Dolar nastavlja da „dominira deviznim rezervama, trgovinskim fakturisanjem i valutnim transakcijama širom sveta i da je njegova uloga kao primarne globalne rezervne valute sigurna na Bliski i Srednji rok“.

    U krajnjoj liniji, uticaj nove valute BRIKS-a na američki dolar zavisiće od njenog usvajanja, njene percipirane stabilnosti i stepena u kojem može da ponudi održivu alternativu dugogodišnjoj hegemoniji dolara. Za sada nema ozbiljnijih planova za preduzimanje značajnih koraka ka valuti BRIKS-a.

    Međutim, mere za smanjenje zavisnosti od dolara veoma su aktivne, a prekogranični sistemi plaćanja, uključujući istraživanje blokčejn tehnologije, jesu aktuelne teme o kojima se razgovara.

    Iako nije sigurno da li će do stvaranja rezervne valute BRIKS-a doći, njena pojava imala bi značajne implikacije na globalnu ekonomiju i potencijalno bi dovela u pitanje dominaciju dolara kao globalne rezervne valute.

    Ako blok na kraju stvori jednu takvu valutu, biće važno pratiti njen uticaj na ekonomije članica BRIKS-a i šire globalno tržište, naveo je Jovović u tekstu.

     

    Borba.rs/ Foto: Pixabay, Pixabay, Jason Leung (Unsplash)

    Podeli: Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Telegram Reddit Email

    Pogledajte još...

    Evo za koliko poskupljuju putarine u Srbiji od 4. jula

    01.07.2025. Potrošač 1 min.

    Najgori pad dolara od 1973.

    01.07.2025. Svet 3 min.

    EU spremna na američke carine od 10 odsto, ali traži ustupke

    01.07.2025. Vesti 2 min.

    Pregled štampe – utorak 01.07.2025.

    01.07.2025. Vesti 1 min.

    Novo poskupljenje; Ovo su nove cene goriva

    28.06.2025. Potrošač 1 min.

    Guverner Banke Engleske upozorava: Smanjuje se tržište rada

    28.06.2025. Evropa 1 min.
    Popularno

    Trgovački lanac tiho napustio Srbiju?

    03.12.2022.3K Pregleda

    Jedan proizvod Srbija proizvede tri puta više nego sve zemlje EU zajedno

    31.10.2022.1K Pregleda

    Protesti se šire Evropom: I Grci izašli na ulice; Belgija paralisana: „Situacija se pogoršava“

    09.11.2022.1K Pregleda

    Bonus dobrodošlice; 10.000 evra za svakog ko prihvati ovaj posao

    19.02.2023.1K Pregleda
    Kursna Lista
    Zagađenje vazduha
    Ne propustite
    Potrošač

    Evo za koliko poskupljuju putarine u Srbiji od 4. jula

    Autor Borba.rs01.07.2025.3 Pregleda

    Nove cene putarina u Srbiji stupiće na snagu 4. jula, a prema nezvaničnim saznanjima “Blic…

    Zemlje BRIKS-a uvode rezervnu valutu?

    01.07.2025.

    Najgori pad dolara od 1973.

    01.07.2025.

    EU spremna na američke carine od 10 odsto, ali traži ustupke

    01.07.2025.
    Pratite nas
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • YouTube
    O Nama
    O Nama

    Jedinstveni informativni portal koji prati sve bitne ekonomske dogadaje na dnevnom nivou, kako u Srbiji, tako i Evropi i svetu.

    Od makroekonomskih dogadaja, preko tržišta svetskih berzi i kriptovaluta, potrošackih tema, bankarstva, do sveta luksuza.

    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube RSS
    Naš izbor

    Macintosh koji je koristio Stiv Džobs davne 1987. stiže na aukciju, početna cena 200.000 dolara

    19.10.2022.

    Može li tržište kripto valuta uskoro da se oporavi

    19.10.2022.

    Tržni centri skraćuju radno vreme zbog štednje energije?

    19.10.2022.
    Popularno

    Trgovački lanac tiho napustio Srbiju?

    03.12.2022.3K Pregleda

    Jedan proizvod Srbija proizvede tri puta više nego sve zemlje EU zajedno

    31.10.2022.1K Pregleda

    Protesti se šire Evropom: I Grci izašli na ulice; Belgija paralisana: „Situacija se pogoršava“

    09.11.2022.1K Pregleda
    © 2025 Borba.rs. Maintained by WIN Solutions.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Politika privatnosti
    • Kontakt

    Unesite pojam u polje iznad i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc da otkažete.