Malezija sprovodi nezavisnu spoljnu i ekonomsku politiku i fokusirana je na olakšavanje trgovine, a ne na ideološko usklađivanje, saopštilo je malezijsko ministarstvo trgovine.
To je odgovor na pretnju američkog predsednika Donalda Trampa o uvođenju dodatnih carina od 10 odsto za zemlje BRIKS-a, prenosi Tanjug.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je prethodno danas da se Kina protivi korišćenju carina kao sredstva prisile, odgovarajući na Trampove pretnje dodatnim carinama od 10 odsto zemljama koje se pridružuju BRIKS-u.
Mao je istakla da se BRIKS fokusira na otvorenost i obostrano korisnu saradnju, preneo je Global tajms. Takođe je naglasila da je mehanizam BRIKS-a važna platforma za saradnju između tržišta u razvoju i zemalja u razvoju.
– Kada je reč o uvođenju carina, Kina je više puta ponovila svoj stav da nema pobednika u trgovinskim i carinskim ratovima i da protekcionizam ne vodi nikuda – navela je Mao.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da Moskva prati izjave Trampa o mogućnosti uvođenja dodatnih carina od 10 odsto zemljama članicama BRIKS-a.
Peskov je rekao novinarima da aktivnosti BRIKS-a nikada nisu i neće biti usmerene protiv trećih zemalja.
Tramp je napisao na svojoj društvenoj mreži Truth Social da će zemljama koje se budu pridružile „antiameričkoj politici“ BRIKS-a biti naplaćena dodatna carina od 10 odsto. Grupa BRIKS je prvobitno okupila lidere iz Brazila, Rusije, Indije i Kine na svom prvom samitu 2009. godine. Bloku se kasnije pridružila Južna Afrika, a prošle godine i Egipat, Etiopija, Indonezija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati. Malezija je prihvaćena kao partnerska zemlja u BRIKS-u prošlog oktobra.
Borba.rs/ Foto: Pixabay